Sıkça Sorulan Sorular

  • Sorular ve Yanıtlar
  • Fren Diskleri Ne İşe Yarar ?
    Fren diski, tekerlekleri yavaşlatmak veya durdurmak için fren balatalarının kenetlendiği bileşendir. Disk ve balatalar arasındaki sürtünme, tekerleklerde gerekli frenleme hareketine neden olur. Frenlemeyle ilgili diğer bileşenler arasında ana silindir ve kaliper bulunur.
  • Fren Disklerinin Ömrü Ne Kadardır ?
    Fren diskleri balatalar zamanında değiştirildiği taktirde çok çabuk deforme olan ya da bozulan bir parça değildir. Fren diskleri normal şartlar göz önüne alındığında 60.000 – 80.000 km aralığında bir ömre sahiptir. Diskinizin ömrünü kişisel kullanım alışkanlıklarınızla uzatıp kısaltabilirsiniz.
  • Fren Diski Nasıl Değiştirilir?
    Fren diski değişimi sürücülerin kendi başlarına yapabilecekleri bir işlem değildir. Bu işlem uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Fren değişimi teknik servislerde çeşitli yollarla değiştirilebilir. Ancak en sık kullanılan değişim yönteminde öncelikle araç lift denilen sisteme yerleştirilir. Daha sonra yukarıya kaldırılır ve tekerlekler sökülür. Ardından disklerin civataları tek tek sökülür ve diskler yerlerinden çıkarılır. Yeni diskler takıldıktan sonra ise tekerlekler monte edilir. Tüm bağlantılar kontrol edildikten sonra araç güvenle seyahat etmek için uygun hale gelmiş olur.